Areo Hakkında

AREO TOHUM
HAKKIMIZDA

OYAK Tarım Hayvancılık şirketlerinden, bitki koruma sektörünün lideri HEKTAŞ’ın tohum alanındaki iştiraki olan AREO Tohumculuk; domates, biber, hıyar, patlıcan, kavun, karpuz, buğday, arpa, mısır, ayçiçeği ve pamuk tohumlarıyla ilgili dünyadaki son teknolojilerin de kullanıldığı ıslah çalışmaları gerçekleştirmektedir. Akdeniz Üniversitesi Teknokent alanında yer alan kendine ait araştırma ve geliştirme seralarında hibrit sebze tohumları üzerinde ıslah çalışmaları yapmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı TAGEM ile üniversitelerle ve araştırma enstitüleriyle de ortak projeler yürütmektedir.

HEKTAŞ tarafından başlatılan “İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu” projesinin ilk adımı olan Akdeniz Üniversitesi Antalya Teknokent’te yer alan AREO Tohumculuk tesislerindeki 5 dekarlık sera alanı akıllı seraya dönüştürülerek proje başarılı bir şekilde tamamlanmıştır, proje Orhangazi işletmemizde bulunan 30 dönümlük işletme seralarında ve çiftçi seralarında büyüyerek devam etmektedir. Sebze ıslah çalışmalarında domates, biber, hıyar, patlıcan ürünlerinin gen havuzu genişletilerek güçlendirilmiştir. Moleküler Biyoteknoloji kullanılarak Sarı Pas dayanıklılık geninin aktarılması (YR15 Marker) yolu ile tohum çeşidi geliştirme konularında da 10 adet buğday çeşidinde Laboratuvar ve saha çalışmaları devam etmektedir.

Areo Tohumculuk Hektaş ile birlikte, “İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu” kapsamında, tarım sektöründeki tüm paydaşların, tedarik zincirindeki her bir ürünün topraktan sofraya kadarki yolculuğunun tüm aşamalarını izleyebilmelerini sağlayan blockchain teknolojisini tarımda uygulayan ilk şirket olmuştur. Bursa Orhangazi’deki ‘Tarımsal İnovasyon, Eğitim ve Deneyim Merkezi’nde bu teknolojinin kullanıldığı mahsullerin fide dikimleri ve üretim faaliyetlerine devam edilmektedir.

İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu, üretim yapılan seralardaki mahsullerin gelişimleri ve olası olumsuz durumları sensörler aracılığıyla uzaktan takip edebilmeyi, hızlı ve doğru müdahale ile verim kaybının önüne geçebilmeyi sağlamaktadır. Böylece üreticilerin olumsuz koşullardan en az düzeyde etkilenmeleri sağlanarak, menfaatleri korunmaktadır.

GENEL MÜDÜR'ÜN
MESAJI

Bitki koruma sektörünün lideri HEKTAŞ Şubat 2019’da AREO Tohumculuk’u bünyesine katmıştır. AREO Tohumculuk sebze (domates, biber, hıyar, patlıcan, kavun, karpuz) ve tarla bitkilerine (buğday, arpa, ayçiçeği, mısır, pamuk) yönelik ıslah çalışmalarına dünyadaki son teknolojileri kullanarak tüm hızıyla devam etmektedir.

Tohum ıslahı uzun vadeye yayılmış zorlu fakat bir o kadar da değerli çalışmalardır. Bitki ıslahı alanındaki geri dönüşler çalışılan türe ve kullanılan teknolojiye göre 5-10 yıl arasında sürebilmektedir. Türkiye’nin bu konudaki sorunu ise hastalık ve zararlılara dayanıklı, rekoltesi yüksek tohumlara sahip olmamasıdır. AREO Tohumculuk olarak bu alanda önemli Ar&Ge yatırımları gerçekleştirdik. Laboratuvarlarımızda hastalık ve zararlılara karşı genetik dayanıklılıkların belirlenmesi, double haploidi (DH) gibi biyoteknolojik yöntemler ıslah çalışmalarımıza entegre edilmiştir.

Biz önümüzdeki yıllarda bu çalışmalar sonucu tescillenen yeni çeşitlerimizi piyasaya sürmeye başlayacağız. AREO Tohumculuk, HEKTAŞ’ın tohum ıslahı alanındaki üssü olmuştur. AREO Tohumculuk ülkemizin ulusal tohum ihtiyacını karşılama ve dünya tohum pazarındaki payını artırma konusunda var gücümüzle çalışmaktayız.

Saygılarımla,
Gökhan KÖSEOĞLU

AREO'DAN HABERLER
& DUYURULAR